A komfortzónából történő kilépés elengedhetetlen a változáshoz.

2024.08.23
A nézőpontom szerint a választóvonal aközött, hogy valaki sikeresen fejlődik-e, hogy eredményesnek érzi e az önmunka folyamatait, abban rejlik, hogy hajlandó-e ezért a kellemetlenséget is vállalni?

Magyarán, hajlandó e kilépni a komfortzónájából?

A változások a fejlődés folyamata nem feltétlenül csilli-villi, és nem is mindig könnyű és kényelmes.

Ha így volna, akkor rengeteg ember rekordsebességgel száguldana az életében előre- de nem teszi.

A blokkoldás, a tudatosodás, a gondolkodásmódunk megváltoztatásának egyenes következménye kellene, hogy legyen, a szokásaink, a viselkedéseink, a döntési és választási mechanizmusaink megváltoztatása is.

Igazából sokszor ez jelenti a legnagyobb kihívást, hiszen ez az, ami valójában egyenes út az ISMERETLENBE , ahol már nincs az agyonig unt ismerős terep, nincsenek kapaszkodók, nem tudjuk hogy sikerül-e, vagy, hogy azt hozza-e el amit akartunk.

Ilyenkor jön jól az önbizalom, és az objektív látásmód, hiszen az ismeretlenbe való belépéshez kell az a kis kurázsi, ami jó esetben a saját hiteles önismeretünkből és önbizalmunkból fakad.

Sajnos, ez általában stresszes, hiszen új terepre lépünk, új képességeinket trenírozzuk, meg kell ismernünk magunkat új helyzetekben, amire még nincsenek legyártott és működő reakcióink.

Itt vehetjük hasznát a rugalmasságnak, a  motiváltságnak, a kitartásnak is, de hangsúlyozom, mindezekkel együtt is teljesen rendben van, ha a kényelmetlenség, a bizonytalanság egy bizonyos fokon megjelenik.

A változásnak ez az ára. Annak, hogy valami más lesz , mint ami eddig volt az az előfeltétele, hogy máshogyan cselekedjünk mint eddig.

Nyilván lehet, hogy ezt valakik nem nézik jó szemmel

Vagy nem ismerjük az ismeretlen helyzetekben a reakcióinkat.

Mindezek ellenére van néhány jó tanács, ami segíthet abban, hogy ismeretlen helyzetekbe is nagyobb biztonságérzettel és komfortosabban lépj bele!

Mit tehetsz, hogy könnyebben éld meg a változást és az ezzel járó döntéseket.

Azonosítsd, hogy mi az amitől félsz!

Ebben még önmagában semmi sincs, jó esetben azonnal tudjuk, de a következő lépés, hogy szembenézünk vele.

Itt most nem a blokkoldásra gondolok, hiszen az agynak ilyenkor jól jönnek a nagyon is megfogható dolgok, és közben mi is azt érezhetjük, hogy tartjuk a kontrollt.

Mivel az egyik legnagyobb félelem lehet a kontroll elvesztése az ilyen helyzetekben, a félelmek beazonosítása után, csoportosítsd, hogy ezekhez kapcsolódóan melyek azok a dolgok amire hatásod van, és mi az amire nincs.

Csak a példa kedvéért. Hozol egy döntést, amit egy másik ember felé szeretnél közölni.

Nincs arra ráhatásod, hogy hogyan fogja ezt fogadni.

Viszont arra van, hogy hogyan, mikor, milyen formában közlöd vele, hogy azt a legmegfelelőbben át tudd adni. Ezzel például már csökkented a kockázatát, hogy egy rossz időzítés miatt túlreagálja a másik fél.

Ha megvannak azok a tényezők, amire hatásod van, foglalkozz azokkal! Keresd meg, hogy hogyan tudnád ezeket kivédeni, vagy kevésbé stresszesnek érezni! Hidd el, hogy sok esetben lehet ezek ellen olyan egészséges óvintézkedéseket tenni, amivel könnyebbé teheted a változást!

A példa kedvéért, szeretnél alkalmazottból vállalkozó lenni. Félhetsz attól joggal, hogy egyik napról a másikra megcsappan a bevételed, és idő kell, hogy az ügyfélköröd felépüljön.

Határozd meg ilyen esetben a havi minimum pénzigényedet!

Kezdj el félretenni, és tőkét képezni a kezdeti időszakra, ami segít átvészelni a kezdeti nehézségeket!

A másik tanácsom, hogy az új helyzetekben informálódj  sokat! Ügyelj arra, hogy hiteles forrásokat használj, legyen minél nagyobb az ismereted és a tudásod vele kapcsolatban, az növeli a kompetencia érzésedet és ezáltal csökkenti a nyomást.

Ne terheld túl magad, kis lépésekkel vágj neki. Ne a legnagyobb falattal kezdj!

Kutass az emlékezetedben, keress hasonló szituációkat, amikor változtattál, vagy valami új dolgot próbáltál ki, és sikerült! Tudatosítsd magadban, hogy egyszer már ment, szóval most is menni fog!

A hozzáállásunk sokat változtathat a helyzeteken, szóval legyél inkább pozitív, de egyben objektív is. Várd a jót, de tegyél is érte, hogy tényleg azzá váljon!

#változás, #blokkoldás #önbizalom

Ha szeretnél végre  valódi változást, nézd meg a TUDATOS TEREMTŐK KLUBOT, ahol havi rendszerben folyamatosan fejlődhetsz a tudatos változásért és a jobb élet teremtéséért!

Tetszett a cikk? Szeretnél még több hasznos tartalmat kapni?

Iratkozz fel a hírlevelemre!